Posiadacze domów jednorodzinnych i przylegających do nich ogrodów często chcieliby uczynić z nich miejsca znacznie lepiej nadające się do aktywnego wypoczynku, ale także uspokajającego i kojącego relaksu. Idealnym sposobem na pogodzenie tych wydawałoby się sprzecznych oczekiwań, jest zdecydowanie się na budowę basenu ogrodowego. We Wrocławiu zadanie to można zlecić firmie All Spa, która oferuje również sauny fińskie oraz zajmuje się sprzedażą wszystkich niezbędnych akcesoriów od odkurzaczy po przykrycia. Warto jednak pamiętać, że infrastrukturę tego rodzaju trzeba zabezpieczać przed uszkodzeniami i odpowiednio konserwować. Przekonajmy się, w jaki sposób można unikać kamienia kotłowego i rdzewienia.
Co trzeba wiedzieć o kamieniu kotłowym?
Kamień kotłowy jest efektem pojawiania się w wodzie nierozpuszczalnego węglanu wapnia, węglanu magnezu oraz wodorotlenku magnezu, które osadzają się na elementach infrastruktury basenowej od rurociągów i niecki po wszystkie zawory, pompy oraz filtry. Związki te wytrącają się tam, gdzie w wodzie znajduje się duża ilość wodorowęglanu magnezu i wodorowęglanu wapnia, a jej temperatura wynosi przynajmniej około 35°C. Wraz z nimi mogą też odkładać się inne substancje np. tlenki żelaza, związki krzemu i siarczany wapnia. Kamień kotłowy to także doskonała baza do powstawania tzw. biofilmu, który jest skupiskiem bakterii, pierwotniaków i wirusów. Aby zapobiegać tworzeniu się kamienia należy obniżać twardość wody. Sam kamień da się usunąć preparatami zawierającymi odpowiednią kompozycję kwasów.
Jak walczyć z korozją?
Korozja jest procesem utleniania się żelaza zachodzącym w obecności wolnych atomów tlenu i dzięki przewodnictwu elektrycznemu umożliwiającemu wystąpienie takiej reakcji. Proces rdzewienia da się wyeliminować, stosując tzw. inhibitory korozji, a więc środki chemiczne wiążące znajdujące się w wodzie wolne atomy tlenu.