Budowa basenu ogrodowego krok po kroku

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na budowę basenu ogrodowego? Przyjemność z relaksu nad wodą, poczucie prywatności oraz możliwość aktywności fizycznej to główne przesłanki stojące za podjęciem decyzji o inwestycji w domowy basen. Jego budowa, choć nie należy do najłatwiejszych i zajmuje trochę czasu, zapewni wiele lat dobrej zabawy oraz beztroskiego wypoczynku przy własnym akwenie.

Od czego zaczyna się budowa basenu?

Tak jak wszelkie inne prace budowlane, tak i tę należy zacząć od dokładnego zaplanowania. Trzeba wybrać odpowiednie miejsce, w którym ma powstać basen. Najlepszym będzie teren płaski oraz nasłoneczniony, z dala od krzewów, pod którym nie przebiegają żadne instalacje. Dodatkowo geolodzy powinni ustalić poziom wód gruntowych na danym obszarze. Następnym krokiem jest zaprojektowanie basenu – zadecydowanie o kształcie i wielkości akwenu.

Najważniejsza część prac

Wykopanie odpowiedniej głębokości niecki to krok milowy w kierunku stworzenia własnego basenu. W dalszej kolejności należy zająć się jego dnem. Wykonywana jest podsypka żwirowa, siatka zbrojeniowa, a także osadza się tam spust denny oraz wprowadza zbrojenie na trzpienie.

Następna część prac dotyczy murowania nieckinajpopularniejszym wykorzystywanym w tym celu materiałem są bloczki betonowe lub bloczki styropianowe. Nie można przy tym zapominać, aby pozostawić wolną przestrzeń na słupy zbrojeniowe. Po ukończeniu tych czynności nieckę się tynkuje, a także montuje się odpowiednie instalacje umożliwiające korzystanie ze skimmerów czy reflektorów basenowych.

Ostatni etap budowy basenu obejmuje wykończenie niecki. Z zewnątrz ociepla się jej ściany i wykonuje obsypkę. Wewnątrz murowanego akwenu umieszcza się geowłókninę, mocuje listwy oraz zakłada się folię basenową (która jest łączona z listwami poprzez zgrzanie).  W przypadku akwenu, który powstał z żelbetonu, można natomiast zastosować mozaikę lub płytki.

W tym momencie basen jest praktycznie gotowy – można podłączyć do niego akcesoria, takie jak dysze czy filtry, oraz powoli napełniać go wodą.

Niezwykle ważna jest filtracja, jest to niejako serce basenu odpowiedzialne za czystość wody.

Dobrą alternatywą dla konstrukcji murowanych, jak też żelbetonowych, są gotowe niecki poliestrowe. Ich montaż jest niezwykle szybki, a oprócz tego istnieje możliwość wyboru niecek o ciekawych kształtach i różnych rozmiarów.

Przyjemne zakończenie

Na samym końcu należy postanowić, jak zagospodarowana będzie przestrzeń bezpośrednio przylegająca do basenu. To, jakie materiały zostaną wykorzystane w tym celu, zaważy na wystroju całego ogrodu. Można zdecydować się na efektowną mozaikę wokół akwenu, płytki antypoślizgowe lub modne ostatnio drewno egzotyczne.

Wróć do bloga