Czym się kierować przy wyborze osuszaczy basenowych?

Osuszacze basenowe mają za zadanie zabezpieczać wnętrze przed wkraplaniem się wilgoci, jaka może pojawić się w halach basenowych, saunach i salonach spa. Parowanie wody jest nieuniknione, a w trakcie odparowywania basen traci ciepło. Co więcej, niekontrolowana wilgoć przyczynia się do zagrzybienia pomieszczeń, co wpływa nie tylko na estetykę, ale może okazać się niebezpieczne dla trwałości elementów konstrukcyjnych. Poza tym wysoka wilgotność powoduje dyskomfort i wpływa na przyjemność czerpaną w czasie korzystania z basenu. Na terenie krytego basenu powinna być utrzymana wilgotność na poziomie około 65%.

Osuszacze kanałowe

Osuszacze ścienne skutecznie wspomagają pracę central wentylacyjnych i zapewniają osuszanie punktowe w miejscach, które najbardziej tego potrzebują, na przykład w pobliżu wanny z hydromasażem. Osuszacze kanałowe mogą być wyposażone w dodatkowy osprzęt, na przykład nagrzewnice. Niemniej są to urządzenia dość proste w budowie i nie umożliwiają dostarczania świeżego powietrza ani odzysku energii.

Osuszacze kondensacyjne

Bardziej zaawansowane technicznie osuszacze kondensacyjne tłoczą zimne powietrze kanałami oraz gwarantują odzysk ciepła. Odzyskana energia może posłużyć na przykład do podgrzewu wody, co w praktyce oznacza niższe koszty.

Osuszacze wykorzystują zjawisko kondensacji – powietrze najpierw zasysane jest przez wentylator, a następnie przechodzi przez filtr i trafia do parownika. Po osiągnięciu punktu rosy na rurkach parownika wykrapla się para wodna, która następnie spływa na tacę skroplin i stamtąd ścieka do zbiornika lub rury odprowadzającej. W osuszaczach znajduje się wymiennik, który odpowiada za przekazywanie pobranego ciepła i zamianę energii doprowadzającej do sprężarki na energię cieplną.

Wróć do bloga