Jak buduje się łaźnie parowe?

Łaźnie parowe to przestrzeń, która daje nam możliwość zrelaksowania się po ciężkim dniu, jednak co istotne są one również bardzo korzystne z punktu widzenia naszego zdrowia. Obecnie konstrukcje łaźni parowych można spotkać w coraz większej ilości miejsc, powszechnie pojawiają się również w domach prywatnych. Co jednak powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy i jak będzie ona przebiegać?

O czym dokładnie mówimy?

Najpierw koniecznie rozróżnienie – łaźnia parowa – to nie to samo co sauna. W łaźniach panuje temperatura pomiędzy 35 a 55 stopni Celsjusza, choć dla większości osób, optymalny zakres wynosi pomiędzy 37 a 42. Dodatkowo mamy wilgotność na poziomie 100%. Kolejną cechą wyróżniająco jest to, że jest ona wykonana z ceramiki, szkła oraz tworzyw sztucznych. Dodatkowo często umieszcza się w niej agregat parowy, który wdmuchuje z zewnątrz parę do pomieszczenia.

Budowa łaźni parowej opiera się na odpowiednim podłączeniu instalacji w planowanym pomieszczeniu. Następnie konieczne jest wyłożenie wszystkich powierzchni ceramiką. Drzwi zazwyczaj są szklane. Jeśli chodzi jednak o stworzenie takiego miejsca w naszym domu, to musimy określić, czy będzie ono osobnym pomieszczeniem, czy też specjalną kabiną, jaką możemy kupić gotową lub wykonaną na specjalne zamówienie. Kluczowe będzie również dobranie wysokiej jakości materiałów, które powinny wyróżniać się odpornością na działanie wysokich temperatur oraz wysoki poziom wilgotności powietrza.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Możemy wybrać różne rodzaje łaźni parowych. To, jaka powstanie w naszym domu zależy od naszych indywidualnych preferencji, możliwości lokalowych, jak i posiadanej przestrzeni w domu. Duże znaczenie ma również to, ile osób z danej łaźni będzie korzystać  powinno to wpłynąć na jej wielkość. Dodatkowo dobierając materiały powinniśmy zwrócić uwagę, aby powierzchnie w naszej łaźni były antypoślizgowe, co zdecydowanie zwiększy poziom bezpieczeństwa w czasie korzystania z niej. Dobrze jeśli przygotowaniem konstrukcji i jej pierwszym uruchomieniem zajmą się specjaliści. Wówczas zyskamy pewność, co do prawidłowego działania.

Wróć do bloga