Jak często należy serwisować urządzenia wodne?

Masz czasem ochotę zrelaksować się w ciepłej wodzie z bąbelkami, wskoczyć do chłodnego basenu w upalny dzień albo odwiedzić ciepłą saunę w chłodny wieczór? Do niedawna posiadanie własnego jacuzzi, wanny do hydromasażu, sauny czy basenu było przejawem niebywałego luksusu – dzisiaj te fantastyczne urządzenia wodne, które mogą dostarczyć wszystkim domownikom niezapomnianych doznań, są dostępne i można je zamontować we własnym domu! Kiedy jednak zdecydujesz się już na taki zakup, warto dowiedzieć się, jak o nie dbać, aby działały bezawaryjnie i służyły Ci przez długie lata!

Dlaczego trzeba serwisować urządzenia wodne?

Nowoczesne urządzenia wodne pozwalają nam zakosztować odrobiny luksusu we własnym domu, jednak są to zaawansowane technologicznie sprzęty, o które trzeba należycie dbać. Sauny, wanny do hydromasażu, jacuzzi i baseny ogrodowe są wyposażone w rozbudowaną elektronikę i skomplikowane mechanizmy, które, jeżeli mają sprawnie działać, muszą być regularnie serwisowane. Kiedy tylko zauważysz pierwsze niepokojące oznaki, nie zwlekaj i jak najszybciej zamów wizytę profesjonalnej ekipy serwisowej! Dzięki szybkiej reakcji można naprawić drobną usterkę i nie dopuścić, aby przerodziła się w większą i bardziej kosztowną awarię.

Jakie usterki występują najczęściej w urządzeniach wodnych?

Wanny do hydromasażu mogą na skutek długotrwałej eksploatacji mieć problemy z prawidłowym odpływem wody, sprawnym działaniem pompy hydraulicznej albo poprawnym funkcjonowaniem dysz. Takie usterki najczęściej uniemożliwiają użytkownikom cieszenie się z momentów odprężenia w ciepłej kąpieli, a ich naprawa wiąże się z dodatkowymi kosztami. Aby uniknąć tego typu awarii, warto zadbać o ich regularne serwisowanie. 

W basenach ogrodowych mogą występować problemy dotyczące uzdatniania wody. Kiedy jest ona mętna albo ma dziwne zabarwienie, powinno to od razu wzbudzić czujność właściciela, ponieważ taka sytuacja może być spowodowana np. awarią filtra albo pompy układu filtrującego. W przypadku saun do najczęstszych usterek zaliczyć można uszkodzenia grzałek pieca, wskaźników, czujników albo sterowników. 

Kiedy powinno się serwisować urządzenia wodne?

Aby nie dopuścić do zepsucia się żadnych elementów tych urządzeń wodnych, powinno się je regularnie serwisować. W zakres standardowych prac serwisowych wchodzi zazwyczaj dokładne czyszczenie i mycie wszystkich części, przeprowadzenie starannej dezynfekcji, sprawdzenie poprawności działania podzespołów elektronicznych i mechanicznych, a także urządzeń dodatkowych (np. pomp zapachowych w saunach). Profesjonalna ekipa serwisowa powinna czyścić i robić przegląd stanu technicznego przynajmniej raz na dwa miesiące, choć częstotliwość serwisu jest ściśle uzależniona od intensywności eksploatacji i liczby użytkowników korzystających z danego urządzenia. Im bardziej jest ono wykorzystywane i im więcej osób z niego korzysta, tym częściej powinno się je serwisować.

 

Wróć do bloga