Jak często wymieniać filtr pompy w basenie?

Basen w ogrodzie w gorące dni to wyjątkowo przyjemna opcja. Jednak nikt z nas nie chce zanurzać się w brudnej wodzie. W związku z tym powinniśmy zadbać o jej czystość. W tym celu niezbędne jest regularne stosowanie chemii basenowej oraz wykorzystanie wysokiej jakości urządzenia do filtrowania wody. Rodzaj filtru oraz częstotliwość jego wymiany uzależnione są m.in. od wielkości basenu, jaki posiadamy.

Filtry do basenu i ich wymiana

Jeśli decydujemy się na stosunkowo niewielki basen rozporowy to rozwiązaniem, które pozwoli, na jego skuteczne oczyszczanie będzie pompa kartuszowa, w której umieszcza się wymienny papierowy filtr. Większe baseny ogrodowe, mogą wymagać zastosowania urządzeń filtrujących o większej wydajności. Sprawdzą się wówczas pompy piaskowe. Każdy filtr po pewnym czasie eksploatacji traci swoje właściwości i jest zabrudzony, więc pojawia się konieczność jego wymiany.

Pierwszym z sugerowanych rozwiązań są pompy filtrujące z filtrami kartuszowymi. Urządzenia takie wyróżniają się stosunkowo niską ceną oraz dobrą wydajnością działania. Dobrze wykonują przypisane im zadanie oczyszczając wodę z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Z pewnością pozwoli on na usunięcie drobnych nieczystości, które pojawiają się w basenie po każdej kąpieli, jednak ich wadą jest to, że dość szybko się zapychają. Wówczas już właściwie nie działa, w związku z tym jego wymiana staje się koniecznością Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez producentów, taki filtr powinien być wymieniany mniej więcej co dwa tygodnie. Jak już wspomnieliśmy nie są one bardzo kosztowne, więc z pewnością czysta woda w basenie jest warta regularnej wymiany.

Filtry piaskowe – wydajne w oczyszczaniu basenów

Jeśli nasz ogrodowy basen zostanie wyposażony w pompę piaskową, to z pewnością nie będzie konieczności zbyt częstej wymiany filtra. Zakłada się, że pierwsza wymiana piasku w filtrze powinna mieć miejsce po około 2-3 sezonach, jednak dla zapewnienia mu wydajności powinniśmy go regularnie płukać. Urządzenie takie wyróżnia się wysoką skutecznością działania i niskimi kosztami eksploatacji. W przypadku większości urządzeń występuje specjalny system płukania, który pomaga w sprawnym oczyszczaniu piasku. Natomiast sama jego wymiana również nie powoduje większych trudności.

Wróć do bloga