Jak dobrać odpowiednią pompę do basenu?

Basen to doskonały sposób na relaks, nie tylko w upalne letnie dni. W basenie można się ochłodzić, odprężyć oraz zorganizować niezapomnianą zabawę dla dzieci. Aby pobyt w basenie był przyjemny i bezpieczny, należy zadbać o czystość wody – szczególnie istotne jest pozbycie się groźnych drobnoustrojów. Dlatego każdy basen należy zaopatrzyć w system filtracyjny, którego najważniejszym elementem jest odpowiednio dobrana pompa.

Zasada działania pompy basenowej

Baseny ze stojącą wodą dość szybko ulegają zanieczyszczeniu z uwagi na stały kontakt z powietrzem. Filtrowanie wody polega na pozbyciu się z niej niepożądanych obiektów powstałych w wyniku użytkowania, a także pochodzących z otoczenia. Prawidłowe działanie systemu filtracji zapewnia pompa basenowa. Jej zasada działania jest bardzo prosta. Woda z basenu jest systematycznie zasysana, a następnie wtłaczana do filtra, gdzie zostaje oczyszczona z zabrudzeń stałych. Następnie z powrotem jest przepompowywana do niecki. Czystość wody zapewnia takie dobranie parametrów pompy, aby proces zachodził co najmniej 3 razy na dobę.

Jak dobrać pompę do basenu?

Nieprawidłowe dobranie pompy basenowej może spowodować, że będzie ona nieefektywna. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów pompy filtracyjnej. Zasada doboru jest prosta: im większy basen ogrodowy, tym pompa basenowa powinna mieć większą wydajność. Wskazówki dotyczące tego, jaką moc pompy należy zastosować, znajdują się w dokumentacji basenu. Zbyt mała moc spowoduje niedostateczne oczyszczenie wody, natomiast zbyt duża wygeneruje wysoki pobór energii elektrycznej, co zwiększy koszty użytkowania. Pompa powinna mieć możliwość połączenia z innymi urządzeniami, takimi jak skimmer, odkurzacz czy pompy ciepła. Nie bez znaczenia jest także materiał oraz sposób wykonania pompy. Dlatego w sprzęt tego typu najlepiej zaopatrywać się u sprawdzonych producentów, którzy oferują pompy wysokiej klasy.

Wróć do bloga