Jak efektywnie oświetlić basen?

W popularnym języku baseny możemy podzielić na kryte i na otwarte. Każdy z tych dwóch basenów wymaga innego doświetlenia. Zależy to przede wszystkim od proporcji oświetlenia dziennego do elektrycznego. Znaczenie ma także wielkość basenu. Liczą się względy ekonomiczne jak i praktyczne. W zależności od wielkości basenu i obszaru budynku liczba punktów oświetleniowych będzie różna. A jak efektywnie dobrać oświetlenie do basenu?

Basen domowy

Oświetlenie domowego basenu znacznie różni się od oświetlenia basenu pływackiego. Możemy zrealizować wiele koncepcji, dopasować oświetlenie indywidualne. Nie musimy przygotowywać projektów i stosować się do ograniczeń prawnych. Możemy wykorzystywać różne źródła światła. Oczywiście pierwszym etapem jest oświetlenie wiszące lub reflektory na sufitach i ścianach bocznych. Równie często wykorzystuje się projektory podwodne. Wpływają one na wygląd basenu, jego estetykę, ale również poprawia widoczność pod wodą.

Wymagania techniczne

Źródła światła muszą być odpowiednio dopasowane. Szczególnie należy zwrócić uwagę na stopień szczelności oprawy IP68 oraz ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi IK10. IP68 wystarczy nam do głębokości 1m. W przypadku głębszych basenów wybiera się oprawy z dodatkowym parametrem określającym głębokość zanurzenia. Należy regularnie konserwować uszczelki oprawy. One wpływają na bezpieczeństwo osób w basenie, ale również chronią źródła światła przed zalaniem. Zazwyczaj stosuje się oświetlenie zasilane napięciem 12V. Pamiętajmy, aby zamieszczać oświetlenie w takich miejscach, aby z jednej strony był do nich bezpieczny dostęp, a z drugiej wymiana i konserwacja nie generowały dodatkowych kosztów.

Aranżacje oświetleniowe

W basenie prywatnym dobór oświetlenia nie ma ograniczeń. Od nas zależy jak je dobierzemy i jaką zbudujemy atmosferę. Najczęściej wykorzystywane są źródła LED lub halogeny.

Wróć do bloga