Jak korzystać z sauny fińskiej?

Sauna fińska to inaczej sauna sucha w której panuje wysoka temperatura (nawet 110oC), a także niska wilgotność. Jak więc z niej korzystać, aby było to bezpieczne oraz gwarantowało maksymalne korzyści zdrowotne?

Czas przebywania w saunie fińskiej

Jedną z najważniejszych zasad jest to, aby nie przebywać w niej zbyt długo. W praktyce powinno być to od około 8 do maksymalnie 15 minut, w zależności od własnych preferencji. Nie jest to jednak wszystko, o czym należy pamiętać. Po opuszczeniu sauny fińskiej trzeba pamiętać o prysznicu, osuszeniu oraz odpoczynku. Ten ostatni jest szczególnie ważny, dlatego też nie należy ani od razu się ubierań, ani wychodzić na zewnątrz.

Zachowanie w saunie fińskiej

Samo korzystanie z sauny jest naprawdę łatwe. Należy wchodzić do niej nago oraz bez klapek i elementów biżuteryjnych na ciele. Co oczywiste, nie można zabierać ze sobą także urządzeń elektronicznych takich jak telefon komórkowy, gdyż mogłoby doprowadzić to do jego uszkodzenia. Do sauny fińskiej trzeba natomiast zabrać ze sobą ręcznik oraz ułożyć go w miejscu, na którym będziemy siadać. Wszystko po to, aby ciałem nie dotykać ani ławeczki, ani oparcia.

Tego nie należy robić po korzystaniu z sauny

O kilku zasadach należy pamiętać także po wyjściu z sauny i to nie tylko bezpośrednio. Zaleca się bowiem, aby po seansie unikać wysiłku fizycznego, który doprowadziłby do dalszej utraty wody z organizmu oraz jego wycieńczenia. Warto więc, aby seans był sposobem na wieczorny relaks, ewentualnie w ciągu dnia, jeśli nie przewidujemy innych, wymagających form aktywności później.

Pamiętanie o przeciwwskazaniach

Choć przebywanie w saunie fińskiej to naprawdę szereg korzyści zdrowotnych, to trzeba pamiętać także o przeciwwskazaniach do korzystania. Chodzi tu przede wszystkim o:

  • kobiety w ciąży,
  • osoby przeziębione,
  • osoby z niewydolnością serca i nadciśnieniem,
  • osoby z epilepsją oraz jaskrą.

Korzystanie z sauny fińskiej nie jest trudne, o ile pamięta się o kilku podstawowych zasadach z tym związanych, w tym także o kwestiach bezpieczeństwa.

Wróć do bloga