Jak naprawiać dziury w basenie?

Prywatny basen to marzenie wielu osób. Nic dziwnego bowiem to właśnie on kojarzy nam się z odpoczynkiem, relaksem i wakacjami. Trzeba jednak przyznać, że obecnie zbudowanie czy zamontowanie basenu w swoim domu, czy też ogrodzie nie jest już wielkim problemem. Jednak warto zastanowić się nad tym, co zrobić, kiedy z naszego basenu zacznie wyciekać woda. Oczywiście oznacza to nieszczelność, ale jak naprawiać dziury w basenie? Zastanówmy się nad tym!

Basen basenowi nie równy

Mówiąc o różnego rodzaju nieszczelnościach czy wręcz dziurach w basenie oraz o tym, jak można je porządnie usunąć, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim materiał, z jakiego basen został wykonany. Wiadomo, że niektóre materiały, z których wykonano basen, są trudniejsze w naprawie albo wymagają konkretnej wiedzy i doświadczenia. Natomiast wiele rodzajów basenów może naprawić samemu, pamiętając o tym, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta. Świetnym przykładem tego jest próba naprawienia basenów wykonanych z PVC czy innych tworzy za pomocą silikonu. Pamiętajmy, że silikon jest dobrym uszczelniaczem, ale bardzo słabo trzyma się materiałów, o których wspomnieliśmy. W rezultacie, chociaż początkowo może wydawać się, że spełnił on swoją rolę, to po kilku dniach po prostu samoistnie odpadnie. Wytrzymałość silikonu jest także relatywnie niska, zatem nie powinniśmy go stosować do tego typu napraw.

Jak naprawić nieszczelność w basenie?

Najważniejszą sprawą jest znalezienie miejsca nieszczelności, a następnie, jak już wspomnieliśmy, postępowanie zgodnie z tym, co radzi producent. W basenach ogrodowych wykonywanych z PVC dziurę w basenie najczęściej zakleja się. Bardzo często na wyposażeniu basenów jest zestaw naprawczy przygotowany specjalnie do nich. Gdyby go nie było, bez problemu kupimy go w profesjonalnym sklepie z basenami. Instrukcja takiego zestawu krok, po kroku tłumaczy nam jak naprawić basen i zakleić powstałą dziurę.

Baseny poliestrowe lub wykładane płytką czy mozaiką także da się bez problemu naprawić. W takiej sytuacji należy spuścić wodę. W basenie poliestrowym odtwarza się kawałek poliestru, a następnie kolor akrylem jak najbardziej zbliżonym do aktualnego koloru. Dopasowanie koloru lepiej jest zlecić specjalistycznej firmie. Naprawę płytek można przeprowadzić samodzielnie, ale przy użyciu materiałów, które są przystosowane do kontaktu z wodą basenową. Warto więc zostawić sobie kilka płytek ze świeżo wykonanego basenu.

Wróć do bloga