Jak poprawnie wyliczyć wielkość sauny?

Sauna to miejsce, które powinno spełniać kilka podstawowych warunków. Poza wymogiem zastosowania funkcjonalnych rozwiązań istotne jest w tym kontekście chociażby poprawne wyliczenie rozmiarów. W końcu odpowiednio dobrane wymiary sauny sprzyjają temu, żeby jej aktualny lub potencjalny użytkownik czuł się po prostu wygodnie.

Szczegóły konkretnych rozwiązań

W jaki sposób należy poprawnie wyliczyć wielkość sauny? Prawdę mówiąc, trudno byłoby podać jakiś uniwersalny przedział, w którym musiałaby się mieścić szerokość czy długość sauny. Każdorazowo postać tych wymiarów powinna zależeć od konkretnych czynników, które panują w danej sytuacji. Jednym z najważniejszych aspektów wpływających na rozmiary każdej sauny jest przewidywana ilość osób, które jednocześnie, w tym samym czasie będą mogły korzystać z obiektu. Czasami bowiem zdarza się tak, że w saunie potrzebuje się zmieścić tylko jedna lub dwie osoby. W innym wypadku jednak dzieje się też i w ten sposób, że jednocześnie zapotrzebowanie na pobyt w saunie zgłaszają trzy, cztery osoby, a nawet więcej.

W saunie fińskiej, gdzie powinno się leżeć, na każdego potencjalnego lub aktualnego użytkownika sauny powinna przypadać szerokość ławki, która wynosi co najmniej dwa metry. Tak więc ławka w takiej saunie dla dwóch osób powinna liczyć sobie cztery metry, a ławka w saunie dla pięciu osób – aż dziesięć metrów. Z pozostałych saun korzysta się w pozycji siedzącej i wtedy nie ma potrzeby budowania pomieszczenia tak dużego. Niezmienny jest natomiast taki parametr jak wysokość. Niezależnie od tego, kto będzie korzystał z sauny, sprawdzi się ten sam rozmiar – najczęściej oscylujący w okolicach dwóch metrów. Chyba że sauna będzie przeznaczona stricte dla koszykarzy lub dla siatkarzy. Wtedy naturalnie powinna być ona wyższa, żeby korzystającym z obiektu osobom było po prostu wygodnie.

Podsumowując, nie ma jednej uniwersalnej postaci sauny. Obiekt ten może przyjmować różną twarz w zależności od tego, jakie są konkretne okoliczności jego użytkowania. Warto więc najpierw zastanowić się na tym, jak będzie wyglądało korzystanie z sauny, a dopiero w dalszej kolejności dobrać dokładne rozwiązanie do przyświecającej inwestycji idei.

Wróć do bloga