Jak prawidłowo dbać o basen?

Basen to doskonałe centrum rozrywki, jakie można urządzić sobie tuż obok domu. Basen pozwala odreagować stres i zachować kondycję fizyczną. Zapewnia także mnóstwo dobrej zabawy. Ale równie ważne co korzystanie z basenu jest także utrzymanie go w odpowiednim stanie. Czyszczenie basenu to obowiązek, o którym nie można zapominać. Dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób zadbać o idealny stan swojego prywatnego aqua parku.

Filtrowanie wody w basenie

Pobieranie wody z basenu odbywa się przez specjalne otwory znajdujące się w jego górnej części. Noszą one nazwę skimmerów i są montowane na równi z posadzką wyłożoną wokół basenu. Dzięki temu mogą szybko usuwać zanieczyszczenia, które pojawiają się na powierzchni. Skimmery posiadają specjalne sita, które zatrzymują ciała stałe jak włosy czy liście. Pompa tłoczy wodę ze skimmerów do tzw. filtra piaskowego, który wychwytuje drobniejsze zanieczyszczenia. Filtr piaskowy powinien być płukany co kilka dni. Co istotne filtry są przeważnie wyposażone we wskaźnik, który sygnalizuje przekroczenie dopuszczalnego poziomu zanieczyszczenia. Czasem zamiast filtrów piaskowych stosowane są tzw. wkłady filtrujące z włókniny lub kartonu. Można je czyścić lub prać. Dzięki temu unikamy kłopotliwego płukania całego filtra.

Podczas płukania z basenu usuwa się 0,5-1,5 m3 wody. Można ją w praktyczny sposób wykorzystać, podlewając trawnik lub ogród. Ubytek wody należy uzupełnić. To dodatkowo pozwala na stopniową wymianę wody w basenie. Zazwyczaj nie ma konieczności całkowitej wymiany wody w zbiorniku. Profilaktycznie można taką wymianę przeprowadzić raz na 2-3 lata. W takiej sytuacji wodę należy wypompować za pomocą pompy głębinowej lub opróżnić basen używając specjalnego spustu w jego dnie.

Czyszczenie basenu

Skimmery to bardzo sprytne urządzenia, niemniej jednak nie są w stanie wychwycić wszystkich zanieczyszczeń. Część z nich opada na dno. W związku z tym co kilka dni należy czyścić nieckę basenu, wykorzystując specjalny odkurzacz basenowy, który wysysa zanieczyszczenia. Co istotne odkurzacz działa bez konieczności opróżniania basenu z wody. Zazwyczaj urządzenie podłącza się do instalacji filtrującej wodę, dzięki czemu może wykorzystywać jej pompę. Wąż odkurzacza należy wsunąć do gniazda zamontowanego w ścianie basenu lub do złącza znajdującego się w obudowie skimmera. Na rynku są także dostępne odkurzacze basenowe, które działają niezależnie od instalacji basenowej. Urządzenia te mogą być zdalnie sterowane lub samodzielnie przemieszczać się po dnie basenu.

Uzdatnianie wody w basenie

Warunkiem utrzymania idealnie czystej wody w basenie jest nie tylko jej filtrowanie, ale także uzdatnianie. Na proces uzdatniania składa się dezynfekcja, koagulacja oraz dbałość o utrzymanie właściwego odczynu pH. Dezynfekcję można wykonać, używając związków chloru, które są sprzedawane w formie tabletek, granulatu lub płynu. Można również skorzystać z urządzenia, które wykorzystuje sól kuchenną. Jest ona rozpuszczona w wodzie basenowej na stałe w bardzo małym stężeniu ok. 4kg/m3 wody. Specjalne elektrody zamontowane w urządzeniu powodują wytwarzanie chloru z soli. Taki rodzaj dezynfekcji jest tańszy aniżeli dodawania do wody specjalnych preparatów. Wymaga on jednak zakupu urządzenia do elektrolizy. Zapewnia ono równie skuteczną dezynfekcję co chlorowanie, a przy tym nie ma nieprzyjemnego zapachu chloru.

Wymieniona wcześniej koagulacja ma za zadanie zapobiegać mętnieniu wody z powodu substancji, których nie są w stanie wychwycić filtry. W celu koagulacji dodaje się do wody specjalne środki chemiczne. Powodują one łączenie się drobnych cząstek w większe, które mogą zostać odfiltrowane. Ponadto należy regularnie dodawać do wody preparaty zapobiegające rozwojowi glonów. Woda zanieczyszczona glonami robi się zielonkawa, a na dnie basenu, jego ścianach oraz wyposażeniu pojawia się śliski osad. Glony sprzyjają rozwojowi bakterii i grzybów, co może wywoływać choroby.

Dosyć istotne jest również utrzymanie odpowiedniego pH wody w basenie. Powinno ono wynosić ok. 7,0-7,4. Dzięki temu z wody nie wytrąca się wapń, który może odkładać się w postaci kamienia. W przypadku zbyt kwaśnego odczynu wody możemy doprowadzić do przyspieszenia procesów korozyjnych na elementach metalowych, które znajdują się pod wodą.

Dozowanie środków chemicznych może odbywać się ręcznie lub z wykorzystaniem specjalnych dozowników. W przypadku tych drugich dosyć popularnym rozwiązaniem są chloratory. Należy je uzupełniać raz w miesiącu. Oczywiście można wyposażyć basen w pełni zautomatyzowane dozowniki, które dokonują pomiaru stężenia chloru i wartości pH wody. Na tej podstawie samodzielnie dozują ilość preparatów.

Prawidłowa i systematyczna pielęgnacja basenu domowego znacznie podnosi trwałość jego poszczególnych elementów. Ale najważniejsze, że zapewnia komfort i bezpieczeństwo jego użytkownikom. Dzięki prawidłowej dbałości o basen można rozkoszować się jego zaletami przez długie lata.

Wróć do bloga