Jak sauna działa na organizm człowieka?

Korzystanie z sauny to sposób na hartowanie organizmu i utrzymanie dobrego zdrowia nie tylko w kontekście fizycznym, ale i psychicznym. Saunowanie poprawia krążenie, oczyszcza organizm z toksyn i korzystanie wpływa na urodę. Reakcja termiczna, jaka zachodzi w organizmie w czasie korzystania z sauny, powoduje wydzielanie potu, wraz z którym wydzielane są chlorek sodu, woda i inne minerały.

Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, co poprawia ich elastyczność i ukrwienie narządów. Następuje także zmniejszenie napięcia mięśniowego, co pozostaje nie bez znaczenia dla dolegliwości bólowych. Sauna pozwala zredukować stres i poprawia samopoczucie. W wyniku saunowania obniża się pobudliwość nerwowa, a dzięki wzrostowi temperatury ciała przyspiesza metabolizm. Warto jednak wiedzieć, że jest kilka typów saun i panują w nich inne warunki, a więc odmienny jest także ich wpływ na organizm.

Sauna parowa, sucha czy infrared?

Sauna fińska charakteryzuje wysoką temperaturą i niską wilgotnością, nieprzekraczającą poziomu 10%. Temperatura powietrza rośnie wraz z wysokością. Temperatura na najwyższych ławach do łaźni wynosi nawet 100 stopni Celsjusza a na najniższych zaledwie 40 stopni. Efekt cieplny uzyskuje się poprzez polewanie wodą rozgrzanych kamieni, co wywołuje uderzenie pary wodnej.

Podobnie do sauny suchej działają sauny na podczerwień, z tym że za ciepło odpowiada promieniowanie IR rozchodzące się w postaci fal. Jest to sauna niskotemperaturowa o niskiej wilgotności. Zachodzące w organizmie reakcje mają zatem nieco łagodniejszą formę.

Odmienny klimat panuje w łaźni parowej – jest mniej gorąco i bardziej wilgotno. W powietrzu występuje wysokie stężenie pary wodnej, a wilgotność wynosi nawet 90%. Temperatura w łaźni parowej nie przekracza 55 stopni Celsjusza, ale odczuwalna temperatura jest znacznie wyższa.

Wróć do bloga