Jak sauna działa na organizm człowieka?

Korzystanie z sauny to sposób na hartowanie organizmu wysokimi temperaturami, które pobudzają wiele różnych reakcji organizmu. Pod wpływem ciepła poszerzają się naczynia krwionośne, co powoduje lepsze ukrwienie narządów. Ponieważ wysokie temperatury wywołują wydzielanie potu, to z organizmu wydzielane są toksyny i woda. Pogłębiony oddech pozwala na lepszą wentylację płuc, a ze względu na zmniejszenie napięcia mięśniowego w czasie korzystania z sauny łagodzone są dolegliwości bólowe. Każdy 1 stopień, o jaki wzrasta temperatura ciała, powoduje przyspieszenie metabolizmu o 13%. Poza tym saunowanie obniża pobudliwość nerwową, a więc działa relaksacyjnie.

Sauna saunie nierówna

Ogólnie rzecz biorąc sauna to pomieszczenie, w którym panują dość wysokie temperatury, mieszczące się w zakresie od 45 do 100 stopni Celsjusza. Warto jednak wiedzieć, że odmienne warunki panują w saunie fińskiej typu suchego i saunie parowej. Kluczowym czynnikiem jest wilgotność, która spada wraz ze wzrostem temperatury. Co ciekawe wyposażenie sauny parowej także jest inne niż sauny suchej, którą można rozpoznać po drewnianych elementach wykończeniowych. Sauna parowa wyłożona jest zazwyczaj w całości płytkami.

Sauna fińska czy parowa?

W saunie parowej panuje wysoka wilgotność i niższe temperatury, które zwykle nie przekraczają 55 stopni Celsjusza. Ze względu na wysoką zawartość gorącej pary w powietrzu odczuwalne temperatury są znacznie wyższe. Korzystanie z łaźni parowej wspiera procesy oczyszczania organizmu i wzmacnia system odpornościowy.

Dla odmiany w saunie fińskiej panuje niska wilgotność i bardzo wysokie temperatury – pomieszczenie może się nagrzać nawet do 100 stopni Celsjusza, podczas gdy wilgotność wynosi zaledwie 10%. W saunie suchej znajduje się palenisko z rozgrzanymi kamieniami, które polewa się wodą, co skutkuje szybkim wzrostem poziomu wilgotności.

Wróć do bloga