Jak szybko naprawić uszkodzenie dna lub ścianek w basenie?

Baseny ogrodowe z roku na rok stają się popularniejsze. Na rynku dostępna jest coraz bardziej zróżnicowana oferta, która pozwala nam na korzystanie z basenu nie tylko podczas sezonu wakacyjnego. Umożliwiają to liczne pompy ciepła czy przykrycia minimalizujące parowanie wody. Jednak nawet gdy regularnie dbamy o czyszczenie i konserwację basenu domowego, możemy być zmuszeni do poradzenia sobie z różnymi problemami. W tym artykule sprawdzimy, jak szybko naprawić uszkodzenie dna lub ścianek w basenie.

Naprawa uszkodzeń w basenie ogrodowym

Naprawa uszkodzeń dna lub ścianek w basenie będzie wyglądać inaczej, w zależności od tego, jaki jego rodzaj posiadamy. W przypadku basenów poliestrowych (tak zwanych sztywnych basenów), wykorzystamy specjalistyczny klej (na rynku dostępne są modele zarówno do napraw pod wodą, jak i po jej spuszczeniu), którym przykleimy na uszkodzony materiał poliestrową łatę. Innym sposobem naprawy jest naprawienie uszkodzenia takimi samymi materiałami, z jakich wykonano nieckę poliestrową, dzięki czemu naprawa pozostaje niewidoczna. Operację wykonuje się przy spuszczonej wodzie z basenu.

Poza basenami poliestrowymi możemy naprawiać także: powszechnie występujące baseny dmuchane, baseny rozporowe wykonane z PCV czy baseny stelażowe (charakteryzujące się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne). 

Decydując się na zakup, warto postawić na basen ogrodowy stworzony z wysokiej jakości materiałów. Polecane są wszelkie modele wykonane z poliestru. To efektowne, ale i trwałe rozwiązanie na lata, które nie posiada widocznych łączeń – w przeciwieństwie do konstrukcji wykonanych z żelbetonu. 

Klej do basenu – tak, silikon – nie

Dno uszkodzonego basenu naprawiamy w podobny sposób, jak nieszczelne ścianki. Cały proces polega na precyzyjnym i dokładnym przyklejeniu łaty na uszkodzoną powierzchnię. Do tej czynności wykorzystujemy profesjonalny klej do basenu. Przed uszczelnieniem należy oczyścić uszkodzoną część basenu (na przykład: poprzez delikatne przetarcie papierem ściernym). Z kolei po naniesieniu łaty zadbajmy o to, aby na parę godzin docisnąć naprawioną powierzchnię.

Przy wszelkich naprawach dna lub ścianek w basenie nie sięgajmy po silikon. To produkt o niskiej wytrzymałości, który niezbyt dobrze radzi sobie przede wszystkim z uszczelnianiem basenów ogrodowych wykonanych z PCV.

Wróć do bloga