Jak zadbać o odpowiednią wentylację basenu?

Planując budowę basenu, koniecznie musimy również zadbać o jego odpowiednią wentylację. Jej zadaniem będzie zagwarantowanie odpowiedniego mikroklimatu, oraz utrzymywanie oczekiwanych parametrów powietrza. Chodzi przede wszystkim o temperaturę, poziom wilgotności, jak również dostęp świeżego powietrza. Elementy te mają znaczenie dla samego budynku, jak i dla osób, które z niego korzystają.

Mikroklimat na basenie a odpowiednia wentylacja

Zarówno basen prywatny, jak i komercyjny powinien mieć zapewnioną odpowiednią wentylację. Stworzenie odpowiedniego mikroklimatu w pomieszczeniu basenowym wpływa na komfort jego użytkowania, ale również chroni sam budynek np. przed szkodliwym zawilgoceniem i zniszczeniem. Najpopularniejszym sposobem na osiągnięcie pożądanego mikroklimatu na basenie jest wykorzystanie tzw. centrali wentylacyjnych. Ich funkcjonalność pozwala zarówno na dokonywanie wymiany powietrza w pomieszczeniu, jak i na jego obróbkę. Dokonuje m.in. jego osuszania, filtrowania oraz podgrzewania.

Centrale do specyficzne urządzenia, składające się z trzech podstawowych elementów, czyli wentylatorów, nagrzewnicy powietrza oraz sprężarki. Decydując się na takie właśnie rozwiązanie mamy pewność, że poziom wilgotności i temperatury powietrza w pomieszczeniu basenowym będzie utrzymywany na właściwym poziomie, dzięki skutecznej pracy w kilku dostępnych programach. Nowoczesne urządzenia tego rodzaju posiadają dodatkowo moduły odzysku ciepła, co sprawia, że koszty pracy całego systemu spadają do minimum.

Czy inne rozwiązania mogą sprawdzić się w wentylowaniu pomieszczeń basenowych?

Odpowiednie wentylowanie powietrza w pomieszczeniu z basenem może nam zapewnić również zastosowanie rekuperatora z pompą ciepła. Jest to rozwiązanie polecane w przypadku niewielkich rozmiarów basenów krytych. Poleca się je z uwagi na ekonomiczność zastosowania, oraz cichą pracę. Takie urządzenia wyróżniają się dodatkowo bardzo wysoka wydajnością, co sprawia, że wielu klientów zarówno prywatnych, jak i organizujących baseny w hotelach czy innych ośrodkach chętnie się na nie decyduje. Najlepiej jeśli właściwa wentylacja zostanie dopasowana indywidualnie do naszego pomieszczenia z basenem przez profesjonalistów w tym zakresie.

Wróć do bloga