Jaką wybrać saunę – mokrą czy suchą?

Przebywanie w saunie to szereg korzyści zdrowotnych, od skutecznego usuwania toksyn z organizmu, przez wspomaganie odchudzania, aż po znaczną poprawę wydolności krążenia. Nie dziwi więc, że coraz więcej inwestorów indywidualnych decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Pozostaje jednak pytanie: sauna mokra czy sucha?

Czym charakteryzuje się sauna mokra?

Sauna mokra cechuje się wysoką wilgotnością powietrza (w praktyce nawet do 100 proc.), a także niższą temperaturą oscylującą wokół 50oC. Dzięki takiej temperaturze zazwyczaj spędza się w niej więcej czasu, aniżeli w saunie suchej i w praktyce jest to około 15 minut. Trzeba jednak zachować umiar, dlatego też zaleca się, aby korzystać z niej maksymalnie 3 razy w tygodniu.

Co wyróżnia saunę suchą?

Sauna sucha (nazywana także fińską) nieco różni się pod względem sposobu działania od mokrej. Wynika to przede wszystkim z temperatury, która w tym przypadku może sięgać nawet 110oC. Zdecydowanie nisza jest także wilgotność, nieprzekraczająca zaledwie 10 proc. Jak to jest możliwe? Wynika to z obecności pieca oraz kamieni, które nie są polewane wodą tak, jak ma to miejsce w przypadku sauny mokrej. Sauna fińska sprawdza się więc w przypadku krótszych seansów, zazwyczaj od 8 do 12 minut.

Na który model sauny się zdecydować?

Znając specyfikę działania można zastanowić się, który wariant będzie z naszej perspektywy bardziej korzystny. Osoby lubiące dłuższy relaks powinny zdecydować się raczej na saunę mokrą, właśnie ze względu na fakt, że można przebywać w niej nieco dłużej. Dodatkowo osoby, które nie przepadają za wysokimi temperaturami, także mogą wybrać pierwszy z opisywanych modeli. Sauna sucha również ma jednak wiele zalet, zwłaszcza dla osób, które chcą korzystać z takich kąpieli w celach prozdrowotnych lub nie mają czasu, aby przebywać w niej zbyt długo.

Wybór modelu sauny to przede wszystkim kwestia indywidualnych preferencji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej oraz potrzebujesz dodatkowych porad w tym zakresie, koniecznie się z nami skontaktuj.

Wróć do bloga