Jakie są koszty budowy sauny fińskiej?

Sauny postrzegane są nadal jako rodzaj luksusu, który jednocześnie nie jest łatwo dostępny. Jednak nie musi tak być i nie w każdym kraju są one ekstrawagancją, a wręcz przeciwnie – czymś zupełnie normalnym. Samodzielna budowa sauny wiąże się oczywiście z koniecznością posiadania określonych umiejętności. Możemy też skorzystać z profesjonalnej pomocy. Na jaką inwestycję musimy się przygotować?

Koszta – czyli na ile musimy się przygotować?

Zdecydowanie najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zbudowanie sauny fińskiej suchej z prefabrykatów. Wówczas inwestycja wyniesie od 6 do 8 tysięcy złotych. Jednak jest to koszt minimalny, gdyż ten ostateczny można określić na podstawie standardu materiałów, jakie zostaną wykorzystane, czy też od jakości pieca. Jeśli zdecydujemy się na stworzenie sauny luksusowej, to koszt jej budowy może przekroczyć nawet 14 tysięcy złotych.

Pamiętajmy również, że jeśli sauna będzie indywidualnym projektem, a jej wielkość będzie niestandardowa, lub mówiąc najprościej będzie ona duża, to koszty mogą jeszcze znacząco urosnąć. Wiadomo więc, że w przypadku tworzenia saun musimy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, które będą miały kluczowe znaczenie dla ostatecznych kosztów. Co jeszcze wpływa na cenę? Chociażby kształt naszej sauny – im bardziej będzie on skomplikowany, tym cena jego budowy będzie większa. W związku z tym najkorzystniejsza będzie mała sauna na planie kwadrata lub prostokąta. 

O czym powinniśmy pamiętać?

Domowa sauna powinna być wykonana z dobrej jakości materiałów. Pamiętajmy, że jest to miejsce, w którym panuje podwyższona temperatura. Nie będą tu wskazane elementy plastikowe czy metalowe. Takie elementy mogą się topić lub zbyt szybko nagrzewać, co będzie niosło ze sobą ryzyko poparzenia. W związku z tym wszelkie elementy wewnątrz sauny, takie jak ławki czy akcesoria wykonuje się z drewna, które w tym wypadku jest rozwiązaniem najbardziej bezpiecznym. Jeśli zależy nam na wygodnej i jakościowej saunie, to warto, aby jej wykonaniem dla nas zajęła się profesjonalna firma.

Wróć do bloga