Jakie wybrać systemy podgrzewania wody w basenie?

Prywatny basen to marzenie wielu z nas. Szczególnie, kiedy pamiętamy swoje pobyty urlopowe w krajach Europy południowej lub innych miejsc, w których właściwie przez cały rok można zażywać kąpieli w takim basenie i przyjemnie chłodzić ciało w upalne dni. Prawda jest też taka, że obecnie wybudowanie basenu nie jest już wielkim problemem, szczególnie kiedy i tak zamierzamy postawić nowy dom. Większym problemem jest fakt, że w naszej strefie klimatycznej korzystanie z uroków posiadania basenu jest mocno uzależnione od panującej pogody, a przecież akurat ta w Polsce jest mocno zróżnicowana. Warto zatem - jeśli zdecydujemy się na prywatny basen - pomyśleć o skutecznym oraz wydajnym systemie podgrzewania wody basenowej. Taka opcja pozwoli nam cieszyć się basenem nawet w dni, w które jest być może pochmurno albo temperatura w ciągu dnia nie nagrzeje już wody wystarczająco mocno. Jakie jednak systemy podgrzewania wody basenowej mamy do wyboru? Właśnie tym tematem postanowiliśmy się zająć w dzisiejszym artykule.

Podgrzewanie wody w basenie - opcje

Sam system podgrzewania wody w basenie może być dość zróżnicowany. Wszystko zależy od naszych oczekiwań, ale także tego, jak bardzo patrzymy na koszty wynikające z korzystania z takiego dodatku do basenu. Wiadomo także, że wiele będzie zależało do tego, jak duży mamy basen. Czasem po przeliczeniu okazać się może, że najbardziej efektywna opcja ogrzewania wody będzie po prostu mało opłacalna w wypadku akurat naszego basenu. Z drugiej strony, komuś może zależeć wyłącznie na komforcie użytkowania i może zamontować nawet kilka systemów, które zagwarantują mu uzyskanie szybkiej temperatury, jaka akurat dla niego jest optymalna. Zatem wszystko tak naprawdę zależy od osobistych upodobań i tego, czego każdy z nas będzie oczekiwał. Niemniej zaznaczyć warto, że w dzisiejszych czasach mamy do wyboru co najmniej kilka opcji związanych z podgrzewaniem wody w basenie. Jakich?

Elektryczne podgrzewacze wody do basenu

Zacznijmy od standardu, czyli możliwości podgrzania wody w basenie elektrycznym podgrzewaczem. Trzeba przyznać, że takie rozwiązanie jest skuteczne i działa bardzo szybko. Do tego, elektryczne podgrzewacze do basenów są na tyle małych rozmiarów, że nie trzeba planować i przygotowywać specjalnego miejsca na ich zamontowanie. Ich sterowanie jest także bardzo wygodne, ponieważ odbywa się automatycznie, a nawet zdalnie. Jednak trzeba powiedzieć sobie szczerze, że koszty eksploatacyjne takiego rozwiązania są bardzo wysokie - w końcu energia elektryczna nie jest tania. W związku z tym, takie ogrzewacze poleca się raczej do małych basenów ogrodowych.

Wymiennik ciepła do basenu

To rozwiązanie jest często stosowane zarówno do basenów ogrodowych, jak i całorocznych. Wymaga jednak umiejscowienia blisko basenu dodatkowego pomieszczenia technicznego, gdzie będzie znajdowała się instalacja. Wynika to z faktu, że taki system potrzebuje dodatkowych przewodów, które będą ogrzewały wodę w basenie, ale muszą one później trafiać do źródła ciepła, czyli pieca albo paneli solarnych połączonych z piecem. Jednak dzisiaj kotły służące do ogrzewania domu mogą być z powodzeniem skonfigurowane pod obieg basenowy.

Kolektory słoneczne

Kolejny system bazujący na tak zwanym odnawialnym źródle energii. Idealnie nadaje się on w naszych warunkach do ogrzewania wody w basenie. Wynika to z faktu, że w okresie, w którym najczęściej korzystamy z basenu, jest również najmocniejsze promieniowanie słoneczne, czyli takie, które generuje dużą moc. Dodatkowo, w tym okresie także woda nie ochładza się tak szybko, zatem może być to bardzo wydajny system jej ogrzewania w basenie. Rożne systemy związane z uzyskiwaniem ciepła z kolektorów słonecznych pozwalają na dostosowanie całej instalacji do naszych potrzeb, a czasem sprawiają, że jest to układ bardzo prosty.

Powietrzna pompa ciepła

Przechodzimy do jednego z chyba najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o podgrzewanie wody basenowej w naszych warunkach. Mowa o powietrznej pompie ciepła. Jest to urządzenie, które odbiera energię z otaczającego zbiornik powietrza. Za pomocą sprężarki zwiększa poziom temperatury, a następnie przekazuje odpowiednią ilość ciepła do basenu. Taki system pozwala na użytkowanie basenu przez większą część roku, nawet wtedy, gdy występuje zachmurzenie.

Warto również zaznaczyć, że profesjonalne pompy tego typu posiadają tytanowe wymienniki, które są odporne na działanie chloru i pozostałych chemikaliów stosowanych w basenach, a nawet kąpieliskach. Widać więc, że pompa ciepła stanowi doskonałe, a przy tym ergonomiczne rozwiązanie do ogrzewania wody w basenie, również w chłodniejszych miesiącach.

Wróć do bloga