Kiedy wymieniać uszczelki w basenie?

Basen z prawdziwego zdarzenia, który nie będzie jedynie nadmuchanym lub rozciągniętym na stelażu kawałkiem tworzywa sztucznego, jest marzenie wielu osób. Coraz łatwiej jest je zrealizować, czego potwierdzeniem jest zainteresowanie usługami firm, które budują baseny. Basen to jednak nie tylko przyjemność, ale także obowiązki. Wyjaśniamy, kiedy należy wymienić uszczelki w basenie i co może świadczyć o ich zużyciu.

Jak dbać o baseny ogrodowe i hotelowe?

Własny basen – brzmi świetnie – jednak trzeba wiedzieć, że koniec budowy basenu oraz oddanie go do użytkowania, są równoznaczne z koniecznością dokonywania okresowych przeglądów i wymianą m.in. uszczelek. Większości z nas basen kojarzy się ze szczelnym zbiornikiem, jednak w rzeczywistości może on zacząć przeciekać w wielu miejscach. Przecieki związane są przede wszystkim z uszkodzeniami mechanicznymi oraz zużyciem się materiałów. Nie ma się jednak czego obawiać, bo zdarzają się one rzadko i dopiero po wielu latach intensywnego użytkowania. W celu utrzymania basenu w idealnym stanie technicznym oraz uniknięcia nadmiernych kosztów związanych z jego użytkowaniem, powinniśmy dbać o systematyczny serwis basenów, który uwzględnia niezbędne przeglądy i usługi związane z wymianą lub naprawą poszczególnych elementów zbiornika oraz dbającej o czystość wody aparatury basenowej.

Gdzie w basenie znajdują się uszczelki?

Choć ich nie widzimy, to w basenach ogrodowych i hotelowych jest sporo różnego rodzaju uszczelek. Znajdują się one m.in. przy filtrze basenowym, skimerze, dyszach i oświetleniu podwodnym. Z czasem ulegają zużyciu, powodując pojawienie się przecieków. Możemy ich nawet nie zauważyć, dlatego należy przestrzegać zaleceń ekipy budującej basen oraz producentów sprzętu basenowego. Wymiana uszczelek to zadanie dla profesjonalistów, dlatego nie powinniśmy wykonywać jej samodzielnie. Przy okazji okresowego przeglądu serwisowego basenu dokonująca go ekipa powinna sprawdzić stan połączeń oraz zająć się wymianą zużytych uszczelek. Najczęściej wymiany uszczelek w basenach dokonuje się przy okazji sezonowych przeglądów. Zastosowanie podczas budowy basenu wysokiej jakości materiałów zmniejsza ryzyko występowania przecieków i pozwala rzadziej dokonywać napraw i wymiany poszczególnych elementów.

Wróć do bloga