Metody filtracji wody w basenie ogrodowym

Posiadając basen ogrodowy, nie należy zapominać o regularnym czyszczeniu wody, co jest kluczowe zarówno dla estetyki basenu, jak i dla zdrowia jego użytkowników. W basenie ogrodowym rozwijają się glony, a także liczne bakterie, które w ostateczności mogą doprowadzić do pojawienia się chorób. Są jednak proste metody na filtrowanie i oczyszczanie wody.

Jak często oczyszczać wodę w basenie ogrodowym?

Proces oczyszczania wody jest zależny od sposobu użytkowania basenu. Trudno jednoznacznie określić, jaki to jest okres, gdyż wpływ na to ilość korzystających z niego osób, wcześniejszy stan wody, a także środowisko, w którym się znajduje. Ogólna zasada jest jednak taka, że normy, które powinna spełniać woda w basenie pod względem czystości, powinny być zbliżone do wody pitnej. Dlatego też podstawowym zakupem wraz z basenem są urządzenia do filtracji wody i oczyszczania, a także specjalistyczne środki.

Jak oczyszcza się wodę w basenie?

W pierwszej kolejności należy pamiętać o zastosowaniu dedykowanych do tego celu środków. Ich działanie pomocne jest w:

  • regulowanie PH,
  • bieżąca dezynfekcja wody,
  • ochrona przed algami.

Ponadto standardowym środkiem, który należy stosować regularnie w ilościach adekwatnych do wielkości basenu, jest chlor. Jest to najtańszy i najskuteczniejszy środek dezynfekujący. Jednocześnie należy zadbać o mechaniczne przefiltrowanie wody. Wykonuje się to za pomocą filtrów, które przepływowo, dzięki pompie wody, filtrują całą wodę w basenie. Taki proces musi trwać kilka godzin na dobę, w zależności od stopnia obciążenia basenu oraz wielkości basenu. Zazwyczaj wykorzystuje się filtry z wkładem piaskowo-żwirowym, które skutecznie usuwają zbędny osad i pozostawiają wodę w pełni klarowną i wolną od mechanicznych zanieczyszczeń.

 

.

 

Wróć do bloga