Metody ogrzewania basenu ogrodowego

Baseny ogrodowe są narażone na zmienne temperatury, przez co warto zadbać o ich odpowiednie nagrzanie. Dzięki temu można cieszyć się zabawą i relaksem w wodzie niezależnie od pogody. Jedną z najczęściej wybieranych metod ogrzewania basenu jest montaż powietrznej pompy ciepła, która dostępna jest w naszych stanach magazynowych niemalże cały czas.

Jej działanie opiera się na pobieraniu energii z powietrza, które otacza zbiornik, a następnie zwiększeniu temperatury sprężarką. Basen ogrodowy ostatecznie zyskuje ciepłą wodę. Dodatkowo pompy ciepła wyróżniają się niskimi kosztami i łatwością w montażu oraz eksploatacji. Wykorzystanie powietrza z zewnątrz sprawia, że podgrzewanie wody jest przyjazne dla środowiska naturalnego, a  proces nie generuje szkodliwych substancji i oparów.

Innym pomysłem na ogrzewanie wody są kolektory i specjalne maty słoneczne. Pobierają energię z promieni słonecznych, a następnie generują z niej ciepło dla basenu. Do ich skutecznego działania jest jednak niezbędna słoneczna pogoda – w pochmurne dni woda nie będzie nagrzewać się tak szybko, jak byśmy tego chcieli. W niektórych sklepach można znaleźć także elektryczne podgrzewacze, jednak charakteryzuje je duża awaryjność i wysokie koszty eksploatacji. W basenie ogrodowym warto zamontować precyzyjny termometr, który określa temperaturę wody.

Dlaczego warto ogrzewać wodę w ogrodowym basenie?

Polski klimat nieustannie się zmienia, coraz częściej występują tu skrajne warunki pogodowe i temperaturowe. Okazuje się, że w przeciągu całego roku tylko około 20 – 40 dni stwarza możliwość korzystania z ogrodowego basenu. Przez to jego budowa może wydawać się mało opłacalna. Ogrzewanie wody sprawia, że z relaksu w basenie można cieszyć się niezależnie od pogody, w szczególności, jeśli zainwestuje się w odpowiednie zadaszenie.

Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak pompa ciepła, stwarza duże oszczędności finansowe. Koszty wynikają jedynie z montażu i działania sprężarki, która zwiększa temperaturę pobieranego powietrza. Inne metody, na przykład panele i maty solarne, również są ekonomiczne. Dzięki temu inwestycja w basen ogrodowy z pewnością nie będzie złą decyzją.

Wróć do bloga