Odkurzacze basenowe - charakterystyka

Posiadanie basenu to często marzenie wielu osób. W upalny letni dzień nie ma nic lepszego niż wskoczyć do orzeźwiającej wody w naszym prywatnym basenie. Jednak pamiętać musimy o tym, że prócz przyjemności, posiadanie basenu niesie ze sobą także dodatkowe obowiązki. Czyszczenie basenu nie jest bowiem ani łatwe, ani przyjemne. Dlatego posiadając basen, warto skorzystać ze specjalnych akcesoriów, które ułatwiają nam jego czyszczenie. Jednym z takich urządzeń są - co może brzmieć trochę zaskakująco - odkurzacze basenowe. Czym charakteryzują się te ciekawe urządzenia? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym tematem.

Odkurzacze basenowe – czym tak naprawdę są?

Odkurzanie basenu? Na pierwszy rzut oka brzmieć to może wręcz absurdalnie. Jednak odkurzacze basenowe naprawdę istnieją. Oczywiście ich nazwa wywodzi się bardziej ze sposobu ich działania i nie są to odkurzacze, które znamy z domowego zastosowania. Odkurzacze takie wykorzystują pompę basenową, dzięki której zasysają wodę, a przy tym zanieczyszczenia pojawiające się w basenie. Dzięki temu podczas czyszczenia basenu nie ma potrzeby całkowicie spuszczać z niego wody, co jest przecież czasochłonne i generuje dodatkowe koszty. Te dość zaawansowane urządzenia są zatem świetnym rozwiązaniem dla zachowania odpowiedniej czystości zarówno samego basenu, jak i wody, która się w nim znajduje.

Odkurzacze basenowe – po co?

Ktoś może się jednak zacząć zastanawiać - po co w ogóle takie urządzenia są potrzebne? Przecież do czyszczenia basenu stosuje się specjalne siatki do wyławiania z wody większych zanieczyszczeń, a sama woda oczyszczana jest za pomocą specjalnej chemii basenowej i odpowiednio dobranych filtrów. Jednak szczerze mówiąc, często nie wystarcza to do zachowania odpowiedniej jakości i czystości naszego basenu. Różne zanieczyszczenia szybko osiadają na dnie basenu lub na wysokości linii wody, tworząc przy tym nieprzyjemny nalot o niekorzystnych walorach estetycznych, a często także zapachowych. Odkurzacze basenowe pozwalają nam rozwiązać ten problem i szybko oraz skutecznie oczyścić takie zabrudzenia.

Odkurzacze basenowe – rodzaje

Odkurzacze basenowe można podzielić właściwie na dwa główne rodzaje, czyli odkurzacze automatyczne oraz półautomatyczne, zwane też ręcznymi. Odkurzacze ręczne to urządzenia elektryczne zamontowane na specjalnym wysięgniku teleskopowym, za pomocą którego operator odkurzacza manipuluje i steruje samym odkurzaczem. Wymaga to jednak zdecydowanie więcej wysiłku niż podczas skorzystania z odkurzaczy automatycznych. Tak naprawdę automatyczne odkurzacze basenowe to pewnego rodzaju roboty sprzątające, które w zależności od modelu, mogą posiadać wiele funkcji i czyścić basen w kilku płaszczyznach. Obecnie dostępna jest cała gama takich specjalistycznych urządzeń służących do czyszczenia basenów.

Odkurzacze basenowe – charakterystyka

Czym jednak charakteryzują się odkurzacze basenowe? Przede wszystkim skutecznością pracy. Te automatyczne urządzenia potrafiące czyścić dno, ale także ściany basenu, są naprawdę wydajne i umożliwiają wręcz perfekcyjne oczyszczenie basenu z różnego rodzaju zabrudzeń czy glonów. Do tego, wpływają one na zmniejszenie ilości stosowanej chemii basenowej oraz pozwalają na dłuższe działanie filtrów wodnych montowanych w pompach. Same odkurzacze mają często zamontowany swój filtr, który dodatkowo oczyszcza wodę.

Co ważne, niektóre modele są całkowicie bezobsługowe, czyli można je uruchomić i zająć się zupełnie czymś innym, a po kilku godzinach nasz basen będzie dokładnie wyczyszczony. Istotne jest także bezpieczeństwo stosowania takich urządzeń. Odkurzacze basenowe zasilane są bezpiecznym napięciem, co sprawia, że są one niegroźne dla użytkowników.

Zatem czy warto skorzystać z urządzenia, jakim jest odkurzacz basenowy? A czy warto korzystać z odkurzacza do dywanów, jeśli takie dywany posiadamy? Oczywiście, że tak! Urządzenia te zostały wymyślone właśnie po to, aby pomóc nam zaoszczędzić czas, ale także zadbać o zdrowie nasze i naszych rodzin. Przy tym istotny jest także czynnik higieniczny. Ładnie wyglądający basen po prostu zachęca do kąpieli i korzystania z jego uroków, szczególnie w gorące letnie dni, o których wspomnieliśmy na początku.

Wróć do bloga