Pielęgnacja i zastosowanie chemii w jacuzzi

Jacuzzi, czyli wanna SPA, to miejsce, w którym można się zrelaksować podczas odprężającej kąpieli. Ta forma odpoczynku dostępna jest już nie tylko w hotelach, w obiektach sportowych czy centrach wypoczynkowych, ale również w domach prywatnych. Aby jednak korzystanie z jacuzzi było nie tylko przyjemne, ale i bezpieczne, należy dbać o czystość nie tylko wody, ale całej instalacji. Jak zapewnić higienę w wannie SPA? Jakich środków czyszczących używać? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

Kompleksowe czyszczenie wanny 

Wanna SPA wymaga regularnego czyszczenia. Na zabrudzenia narażona jest przede wszystkim linia wody, gdzie pojawia się widoczny osad — głównie wapienny i tłusty. Pozostawione przez długi czas osady mogą stać się trudne do usunięcia, dlatego zaleca się systematyczne ich usuwanie.

Jednak nie tylko powierzchnia wanny wymaga dbania o czystość i higienę. Zadbać należy też o inne elementy znajdujące się w jej wnętrzu. Na uwagę zasługuje cały obieg i filtr, który odpowiada za wyłapywanie wszelkich zanieczyszczeń z wody. Jeśli zaniechamy czyszczenia filtra, po pewnym czasie może dojść do zablokowania przepływu wody, więc stanie się ona mętna i nieestetyczna. W tym przypadku warto zastosować specjalne środki do czyszczenia wanien SPA, które zapewniają wysoką skuteczność działania. Jest ich na rynku całkiem sporo i przeznaczone są do różnych zastosowań. Są to m.in. środki do czyszczenia filtra w formie saszetek czy środki do czyszczenia rurowania (stosowane głównie przy włączonym jacuzzi). Należy też pamiętać, że po każdym takim zabiegu wannę należy dokładnie umyć, aby pozbyć się zastosowanej chemii, więc czyszczenie najlepiej zaplanować przed planowaną wymianą wody. Zabiegi z tego zakresu są dość czasochłonne, ale konieczne.

Alternatywą dla samodzielnych zabiegów czyszczenia jacuzzi z zastosowaniem środków chemicznych są specjalne wanny z systemem samooczyszczania. Jest to specjalny system, którego celem jest usuwanie zanieczyszczeń. Jedną z dostępnych metod samooczyszczania jest dezynfekcja przy pomocy ozonu, która zapewnia wyjątkową skuteczność. W ten sposób można pozbyć się nawet 99% bakterii z wanny SPA bez żadnego wysiłku oraz bez konieczności stosowania preparatów chemicznych. Jest to znacznie łatwiejszy sposób na zapewnienie czystości i higieny całej wanny wraz z wodą.

Jak dbać o higienę wody?

Nie mniej istotną kwestią jest czystość samej wody stosowanej w wannie SPA. Zaleca się napełnianie niecki możliwie jak najczystszą wodą, a więc z sieci wodociągowej. Trzeba też dbać o jej właściwe pH, które powinno utrzymywać się w granicach 7,2 do 7,6. Zbyt niskie wartości pH mogą przyczynić się do podrażnień skóry oraz korozji elementów wyposażenia, a zbyt wysokie prowadzą do mętnienia wody, powstawania zanieczyszczeń i osadów. Warto więc stosować specjalne preparaty, których celem jest unormowanie pH wody.

Kolejnym krokiem w pielęgnacji wody jest jej dezynfekcja. To podstawowa czynność, której celem jest niszczenie bakterii, wirusów, grzybów, alg i innych mikroorganizmów. W tym celu również stosujemy specjalne środki chemiczne, które powinny być użyte za każdym razem po napełnieniu wanny świeżą wodą. Można je zastosować również wtedy, gdy zauważamy, że woda zaczyna mętnieć.

Chlorowanie to zabieg, którego wiele osób się obawia, co jest jednak niesłuszne. Chlor używany w odpowiednich proporcjach nie powoduje skutków ubocznych, np. silny, nieprzyjemny zapach czy podrażnienia. Wyłącznie niewłaściwe dozowanie preparatów chlorowych lub zanieczyszczenia powodowane ich niedoborem mogą powodować takie objawy.

 

Wróć do bloga