Sauna fińska – charakterystyka

Mimo swojej nazwy sauna fińska nie została wymyślona przez ten skandynawski lud. To prawda, że Finowie rozpowszechnili i udoskonalili te wyjątkowe pomieszczenia, czyniąc je tak sławnymi.

Były one jednak znane już tysiące lat przed naszą erą. Dzisiaj sauna fińska stała się symbolem relaksu i dbałości o własne ciało. W czym tkwi sekret jej popularności?

Czym jest sauna fińska i jak z niej korzystać?

Sauna taka jest pomieszczeniem w całości wybudowanym z drewna lub nim wyłożonym. W jej wnętrzu panuje niebotycznie wysoka temperatura. Mieści się ona w granicach od 80 do nawet 120 stopni Celsjusza. Powietrze przy tym jest tam dosyć suche, gdyż jego wilgotność wynosi około 15 %. Aby skorzystać z sauny fińskiej, należy pozbyć się wszystkich elementów odzieży. Tylko wchodząc do niej nago lub luźno osłoniętym ręcznikiem, zapewnisz organizmowi właściwą wymianę ciepła. Należy pamiętać, że jest to miejsce służące wyciszeniu się, relaksowi, dlatego warto unikać rozmów i w spokoju oddawać się odpoczynkowi. Można w tym celu na przykład położyć się na drewnianej ławeczce. Pobyt w saunie może trwać nawet kilkadziesiąt minut. Po zakończeniu takiego seansu ciało musi zostać schłodzone pod prysznicem lub, jak zwykli to robić Skandynawowie, w pobliskim jeziorze.

Dlaczego warto korzystać z sauny fińskiej?

Oczywiście sauna fińska jest świetnym sposobem na chwilę ucieczki przed codziennością – telefonami, pracą i obowiązkami. Pozwala odprężyć się i zregenerować siły. Nie mniejsze są jednak jej korzyści dla zdrowia fizycznego. Pod wpływem wysokiej temperatury narządy wewnętrzne zaczynają pracować dużo wydajniej. Sprawniej zaczyna funkcjonować układ krwionośny. Jest ona także remedium na problemy związane ze spadkami ciśnienia tętniczego. Seans w saunie fińskiej przyniesie ulgę osobom, które cierpią na astmę, bóle kości, stawów i reumatyzm. Pozwoli on też oczyścić organizm z toksyn, znacznie przyśpieszy przemianę materii oraz spalanie tłuszczu. Efektem oddziaływania na ciało wysokiej temperatury w saunie jest również lepsza kondycja włosów oraz skóry.

Wróć do bloga