Z czego buduje się basen ogrodowy?

Basen w ogrodzie jest wielką atrakcją nie tylko dla dzieci. W upalne letnie dni, każdy marzy o zanurzeniu się w wodzie. Nie musimy wybierać się do Aquaparku z dziećmi, bo wskakujemy do basenu. Dzieci będą się świetnie bawić, a my przy wodzie możemy odpoczywać na leżaku.

Basen obecnie nie jest luksusem, choć musimy liczyć się z pewnym wydatkiem. Jednak warto odżałować trochę pieniędzy, żeby latem cieszyć się komfortem w swoim ogrodzie. Budowa basenu musi być dobrze przemyślana i dlatego powinniśmy zasięgnąć opinii specjalistów z naszej firmy. Plan konstrukcji basenu zaczynamy od ustalenia lokalizacji, kształtu, wielkości i materiału. Obecnie na budowę basenu o powierzchni lustra wody do 50 m2 nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Należy taką inwestycję jedynie zgłosić we właściwym urzędzie.

Lokalizacja basenu

Lokalizacja nie do końca zależy od nas, ale od kwestii technicznych. Przed jej wyborem musimy sprawdzić rodzaj gleby, poziom wód gruntowych i instalacje podziemne. Jeśli chcemy umiejscowić basen w miejscu bogatym w wody gruntowe, wcześniej powinniśmy wykonać drenaż. Basen w ogrodzie warto zlokalizować w nasłonecznionym miejscu szczególnie wtedy, gdy nie planujemy podgrzewać wody, czyli bez instalowania systemu grzewczego. Mając już wstępny plan, udajemy się do architekta, który wykona projekt. Basen ogrodowy warto zaplanować przy budowie domu, wówczas koszty są niższe. Poza tym plac jest wtedy pusty, w części ogrodu nie mamy nasadzonej roślinności, trawnika, oczka wodnego oraz ścieżek wyłożonych kostką brukową.

Budowa basenu w ogrodzie — niecka

Pamiętajmy, że im większy basen, tym wyższe koszty utrzymania, nie tylko budowy. Pracę zaczynamy od wykonania wykopu pod basen. Do budowy basenu używamy m.in. takich materiałów jak: żelbet, bloczki betonowe, bloczki styropianowe, które służą jako szalunek tracony oraz przy okazji stanowią doskonałą izolację, stal, tworzywa sztuczne oraz drewno. Niecka żelbetowa lub murowana, będzie na pewno najtrwalsza, ale też najbardziej kosztowna. Jednak bywają niecki z drewna, które wymagają zabezpieczenia sklejką (przed wilgocią) oraz wyłożenia folią wodoszczelną. Łatwiejsze w utrzymaniu czystości są niecki z tworzywa sztucznego, czyli niecki poliestrowe lub z polipropylenu. Nieckę możemy także zbudować z ocynkowanej blachy stalowej, która następnie jest wykańczana folią basenową. Wybór materiału jest już sprawą indywidualną. Wszystkie materiały do budowania basenu muszą być odporne na chlor, wodę i mróz.

Budowa basenu – wykończenie niecek, izolacja ścian

Do wykończenia niecki możemy użyć różnych materiałów. W nieckach żelbetowych warto położyć płytki ceramiczne lub mozaikę szklaną, ponieważ dobrze się prezentują i są wygodne w użytkowaniu. Jeśli zdecydujemy się na nieckę z drewna lub stali, musimy wyłożyć ją folią basenową i pamiętać o tym, że po paru latach trzeba będzie ją wymienić na nową. Dobrym pomysłem jest wykonanie niecki, jako gotowej poliestrowej.

Etapy budowy basenu tradycyjnego wykonanego z betonu wyglądają następująco: dno wykopu uzupełniamy żwirem lub wykonujemy tzw. chudy beton, następnie montujemy siatkę zbrojeniową. W niecce umieszczamy spust denny i pozostałe instalacje basenowe, po czym betonujemy płytę. Kolejnym etapem jest postawienie ścianek z betonu i zamontowanie m.in. skimmerów, dysz napływowych i reflektorów. Jeśli chodzi o izolację ścian, umieszczamy ją od zewnętrznej strony basenu. Ściany musimy ocieplić i wyrównać. Po wykonaniu wszystkich prac przechodzimy do ułożenia i uszczelnienia płytek lub wykańczamy nieckę folią basenową.

Wróć do bloga