Zasady działania odkurzacza basenowego

Posiadanie przydomowego basenu to nie tylko ogromna przyjemność, ale także szereg obowiązków związanych przede wszystkim z jego regularnym oczyszczaniem. Zadanie to ułatwiają nowoczesne i wydajne odkurzacze basenowe, które umożliwiają zachowanie czystości bez usuwania z kąpieliska wody. W jaki sposób działają te urządzenia?

Jaką rolę pełni odkurzacz basenowy?

Obecność liści, glonów i innych widocznych gołym okiem zanieczyszczeń niestety nie napawa ochotą na kąpiele. Takie nieczystości to jednak nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie dla naszego zdrowia. Nagromadzone zanieczyszczenia to bowiem siedlisko bakterii, które muszą być regularnie i na wiele sposobów usuwane, a pierwszym orężem do walki z nimi są właśnie odkurzacze basenowe.

W jaki sposób pracuje odkurzacz basenowy?

Najtańsze odkurzacza basenowe to odkurzacze ręczne lub tzw. półautomatyczne, aby działały w sposób prawidłowy, konieczne jest podłączenie jego rury na stronę ssącą układu filtracyjnego, czyli pompę basenową. Wówczas woda jest zasysana, a wytwarzające się ciśnienie zasysa brud, porusza szczotki i kółka, w które wyposażony jest odkurzacz. Bardziej zaawansowane technologicznie odkurzacze są wyposażone we własne wkłady filtracyjne i zbierają zanieczyszczenia do pojemników umieszczonych wewnątrz odkurzacza basenowego. Nie ma konieczności wtedy łączenia się z układem filtracyjnym basenu, a należy podłączyć się do prądu. Najczęściej są to filtry siatkowe przeznaczone do eliminacji większych objętościowo zabrudzeń oraz tzw. filtry kartuszowe.

Wróć do bloga