Jakie są koszty budowy basenu?

Na koszt budowy przydomowego basenu ma wpływ wiele czynników, przede wszystkim jego wielkość i kształt, ale również dodatkowe elementy takie jak wyposażenie basenowe, które niezbędne jest od samego początku użytkowania kąpieliska. Jakie są przybliżone koszty budowy i na jakie wydatki należy się przygotować?

Kiedy niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę basenu?

Prawo stanowi, że pozwolenie na budowę basenu jest niezbędne, gdy powierzchnia kąpieliska przekroczy 50 m2. Jeśli inwestycja będzie mniejsza, wystarczy zgłosić zamiar budowy, wraz z załącznikami w postaci mapki ze szkicem i dodatkowymi rysunkami. Pracę będzie można rozpocząć po 30 dniach od zgłoszenia, o ile organ nie wniesie sprzeciwu.

Przybliżone ceny - zakup niecki basenowej do basenu ok. 30 m2

Jednym z większych kosztów będzie zakup materiału do wykonania niecki basenowej oraz robocizna. W tym przypadku mamy do wyboru:
• żelbeton – niecki z wodoszczelnego betonu, które można wyłożyć płytkami, cechują się dużą trwałością, a ich cena może wynieść około 70 tys. zł,
• poliester – elementy prefabrykowane z poliestru wzmacnianego włóknem szklanym, charakteryzują się możliwością szybkiego montażu, dobrą izolacyjnością i szczelnością, ich koszt to około 30 tys. zł,
• ze stali nierdzewnej – tworzywo to cechuje trwałość i łatwość w zachowaniu higieny, cena od 120 tys. zł.
Wskazane koszty nie obejmują prac ziemnych.

Zakup zadaszenia

W polskich warunkach już na etapie projektu zaleca się wzięcie pod uwagę zadaszenia basenowego. Ma ono na celu m.in. ochronę przed przedostawaniem się do kąpieliska dużych zanieczyszczeń takich jak liście, ale także przedłużenie okresu korzystania z basenu, często nawet o kilka miesięcy. W zależności od rozmiaru i wysokości konstrukcji koszt zadaszenia może wynieść od 30 do 70 tys. zł.

Akcesoria do utrzymania basenu

Choć akcesoria do utrzymania basenu nie wchodzą bezpośrednio w koszt jego wybudowania, to oczywiście należy pomyśleć o ich zakupie. Są to urządzenia do uzdatniania wody, preparaty dezynfekujące, pompy ciepła oraz odkurzacze basenowe. Koszt tego typu urządzeń, najczęściej przekracza 10 tys. zł.

Budowa basenu to poważna inwestycja, dlatego dla zoptymalizowania kosztów warto zlecić ją wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom, takim jak nasza. Dzięki doświadczeniu polecimy Państwu sprawdzone rozwiązania, które przetrwają wiele lat intensywnej eksploatacji kąpieliska.

Wróć do bloga